به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی سربیشه جوادی بایگی مدير جهاد كشاورزي شهرستان سربیشه با اشاره به توسعه کشت گیاهان دارویی در این شهرستان گفت: به منظور توانمندسازي زنان روستايي، توسعه اشتغال پايدار، مديريت مصرف بهينه آب با توسعه كشت گياهان دارويي مقاوم به خشكي، اصلاح الگوي كشت، جلوگيري از تخريب منابع طبيعي، توليد محصول گواهي شده گياهان دارويي و ... تسهيلگران و اعضاي صندوقهاي اعتبارات خرد محلي سطحي معادل نیم هکتار از اراضي کاهی، سپوک، چاه فلاحی، کلاته شب و استانست را به زير كشت گياه دارويي آویشن ، مریم گلی، رز ماری، بادرنجویه ، گل گاو زبان و سرخار گل بردند.

 

🔻 جوادی بایگی افزود: بدين منظور  تعداد  ۴۴۰۰ نشا گیاهان دارویی به طور رايگان در اختيار متقاضيان قرار داده شد و توصيه‌هاي فني توسط كارشناسان ارائه شد.

 

🔻این طرح ویژه متقاضیان در  صندوق های  اعتباری خرد زنان روستایی وعشایری  سپوک، کلاته پدران، کاهی، کلاته شب و مود اجرا شد.

 

🔻 وي در پايان گفت: امروزه استفاده از گياهان دارويي و تركيبات آن به ويژه در صنايع غذايي بسيار رواج يافته است، بنابراين نياز به مواد خام استاندارد در حال افزايش است بدین منظور در جهت جلوگيري از تخريب منابع طبيعي، نياز به توسعه كشت گياهان دارويي به  خوبي احساس مي‌شود.🍀مدیر جهاد کشاورزی ،  از اجرای موافقت نامه فی مابین وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با موضوع «آموزش و ترویج تولید و مصرف محصول سالم و استاندارد با تاکید بر توان افزایی جوامع محلی در سطح کشور» و «توانمندسازی زنان روستایی و عشایری براساس زنجیره ارزش گیاهان دارویی» خبر داد.

 

جوادی بایگی  تصریح کرد: در این راستا ۲ مرکز جهاد کشاورزی در سطح شهرستان برای اجرای طرح مذکور انتخاب شد که به لطف خداوند، تلاش کشاورز، همکاری کارشناسان طرح، موفق به اخذ پروانه نشان حد استاندارد دو محصول گواهی شده یکی محصول زیتون  باغ خانم فاطمه خدابخشی در محل چاه انصاری بخش درح و دیگری آفتابگردان  آجیلی مزرعه خانم مهدیه مازانی روستای مختاران بخش مود گردید.

 

وی ، با اشاره به بازدید ازاجرای طرح های تولید محصول سالم در دو روستای مختاران و درح  شهرستان سربیشه ویژه زنان روستائی و عشایری ، اضافه کرد: زمینه سازی در راستای بهبود کیفیت زندگی و سطح معیشت خانوارهای روستایی و عشایری و ایجاد و توسعه کسب و کار برای خانوارهای روستایی و عشایری با تولید محصولات گواهی شده ضرورت دارد.

 

مدیرجهادکشاورزی سربیشه گفت: فرهنگ سازی، کسب تجربه و الگوسازی تولید محصولات سالم و استاندارد برای سایر روستاها را از دیگر اهداف اجرای طرح مذکور دانست و خاطرنشان کرد: با معرفی روستاهای موفق در کشت محصولات سالم و استاندارد از طریق نشریه های ترویجی و رسانه های استانی، اقدام به جذب مخاطبان علاقمند و واجد شرایط جهت ایجاد یا توسعه اشتغال در حوزه تولید محصول سالم و استاندارد خواهیم کرد.

 

جوادی بایگی ، همچنین از پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ویژه کشت محصول سالم و استاندارد در روستاها خبر داد و گفت هردو مجری جهت تسهیلات کم بهره به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال معرفی به بانک شدند و یادآور شد: تولید و مصرف محصولات کشاورزی گواهی شده و استاندارد، مدیریت منابع آب و خاک و کمک به پایداری منابع طبیعی و محافظت از آن برای نسل های آینده از طریق ترویج روش ها و فنون جدید کشاورزی در راستای افزایش بهره وری نیز از اهداف طرح مذکور محسوب می شود.

 

وی درانتها  : از همکاری بهره بردار، کارشناسان مراکز، شهرستان ، استان، مدیر کنترل کیفی ،  اداره بازرسی و اداره استاندارد در جهت تحقق این امر تشکر وقدردانی  نمود.

 🍀 مدیرجهاد کشاورزی سربیشه خبرداد : در جهت اشتغالزایی و توان افزایی  زنان روستائی، پروژه ملی اهدا بز کرکی ، پرورش و تهیه کرک  با کمک اداره ترویج استان و شهرستان اجرا و توزیع ۱۹ راس بز کرکی و۱۹ بزغاله کرکی در بین  ۱۹ نفر از اعضا صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی و عشایری بشگز بخش مود  صورت پذیرفت.

 

وی گفت :امید است در سایه لطف الهی چرخه تولید پر رونق باشد.یکی از پتانسیل‌های با ارزش منطقه وجود بز کرکی بومی جنوب خراسان است که به لحاظ آشنایی روستائیان و عشایر با دامداری و ویژگی‌هایی که این فعالیت تولیدی دارد امکان ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها فراهم کرده است.

 

🌾روابط عمومی جهاد کشاورزی سربیشه🍀مدیرجهاد کشاورزی سربیشه خبرداد: با عنایت به جذب 21 دستگاه تراکتور نو در سال 99  و همچنین اضافه شدن 16 تراکتور دست 2 در شهرستان (مجموعا 37 تراکتور) ضریب مکانیزاسیون شهرستان از 1.82 اسب بخار در هکتار در پایان سال 98 به عدد 2.01 درپایان سال 99 رسیده که این میزان افزایش یعنی  0.19 ،بالاتر از میانگین استانی (0.16) و کشوری بوده است.

 

 

جوادی بایگی گفت:شایان ذکر است در حال حاضر تعداد 387 دستگاه تراکتور و 9 دستگاه کمباین (بالاترین ضریب نیروی محرکه برداشت در استان) کار عملیات کشاورزی در شهرستان را انجام می دهند، که از میان 396 دستگاه فوق، پلاک گذاری 382 دستگاه (97 درصد) انجام گردیده است.

 

🌾🌾🌾روابط عمومی جهاد کشاورزی سربیشهبه گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی سربیشه:هم اندیشی درخصوص چگونگی تامین وتعیین وضعیت نهاده های دامی دامداران شهرستان با حضور مدیران عامل تعاونی های شهرستان،مدیر جهاد کشاورزی ومسئول دفترنماینده
✔دراین جلسه که در محل سالن اجتماعات جهادکشاورزی برگزارشد،ابتدا خانم مهندس جوادی ضمن قدردانی از پیگیریهای دکتر نخعی درخصوص افزایش دوبرابری سهمیه کنسانتره ، وضعیت موجود را تشریح وخواستار هم فکری وهمراهی حاضرین درجلسه در راستای رسیدن به شرایط مطلوب گردید.در ادامه مدیران عامل ودست اندرکاران تامین نهاده های دامی نیز گزارشی ازعملکرد تعاونی ها ارائه وبه بیان مشکلات پرداختند.
◀️ ابراهیمی مسئول دفتر نماینده نیز ضمن تشریح اقدامات وپیگیری های صورت گرفته توسط نماینده،در راستای رفع مشکلات مذکور ازاحصاء وانعکاس موارد مطروحه به دکترنخعی خبرداد.درپایان راهکارهای عملیاتی مطلوب  ارائه شده توسط حاضرین جمع بندی  وتصمیمات مناسبی درخصوص رفع موانع ومشکلات موجود  اتخاذ گردید.بازدید امروز12
بازدید دیروز76
بازدید هفته88
بازدید کل116543